Golf in Denmark blev stiftet i 1993 af Hanne og Lars Juhl, som også den gang var ivrige golfspillere. De var overbeviste om, at golfbranchen indeholdt masser af potentiale, hvilket også blev tilfældet: I 1993 var der 60.000 aktive golfspillere fordelt på 96 golfklubber – i dag er der 172.000 fordelt på 179 klubber. (Kilde: DGU)
Golf in Denmark A/S har i alle årene leveret kvalitetsbeklædning og andre golfartikler til velassorterede golfbutikker i hele Danmark.
I de første år var golfbeklædning ensbetydende med praktisk, dyrt og kedeligt tøj, men det blev ændret i 1995, da Golf in Denmark A/S blev den første agent uden for Sverige med forhandling af Daily Sports golfkollektion. I dag forhandles Daily Sports i mere end 35 lande over hele verden.
Siden da er der kommet flere kollektioner til og i 2009 kan Golf in Denmark ekvipere både kvinder og mænd fra top til tå til golf i al slags vejr.
Daily Sports, Calvin Klein Golf Collection, Dwyers & Co. herrebukser og Vidar golfstrømper er de brands vi markedsfører.
Vi arbejder tæt sammen med vores forhandlere, om effektivt at gøre brug af de erfaringer og ønsker, der er ude i butikkerne og derved skabe en positiv oplevelse for dig som kunde.